“Hayat Sanat Edebiyat” 2. Yılında

Küresel salgın nedeniyle evlerimize kapandığımız son on dört ay, kabul edelim ki yaşamımızda etkili değişiklikler yarattı. Yalnızlık hissimiz artar ve hareket alanımız sınırlanırken, varoluşumuza ilişkin sorgulamalarımız ve içsel yolculuklarımız çoğaldı. Bu nedenle belki ilk kez yazı, göçmeni olduğumuz bu dijital platformda doğal ve doğrudan bir iletişim gereksinimi olarak yaşamımızda yer aldı. “Hayat Sanat Edebiyat” işte bu doğallıkla doğdu ve 24 Mayıs 2021’de birinci yılını geride bıraktı.

Korona Virüsü, çoğumuzu dışarıdan içeriye toplarken hayatımızın dijitalleşme hızını beklenmedik biçimde ivmelendirdi. Her birimiz, evlerimize sığdırmaya çalıştığımız yaşamımızın tamamına yakın gereksinimini internet olanaklarıyla karşılanmaya çalışıyoruz. Alışverişten eğitime, toplantılardan okuma yazma etkinliklerine dijital platformları kullanıyoruz. Bencileyin 60 yaşını deviren dijital göçmenler bile dijital yerlilerle aşık atar oldu!

Basılı yayın gözle görülür bir hızla okurunu dijital yayına kaptırıyor. Ne yazık ki platform değiştiren okur, okuma alışkanlığını da değiştiriyor. Duygu ve düşüncelerin disipline edilerek ortaya konduğu yazı, doğasına aykırı olarak, savruk ve gevşek bir okuma platformu olan internete kayıyor. Okursa daha eklektik ve görsel okumayı tercih ediyor. Biz yine de okurun bu tercihine yazıyla direnmeye çalışıyoruz.

Bu blog, iki dijital yerlinin desteğiyle yayımlanıyor. Y Kuşağı’nın en gençlerinden Yalın Pala’nın teknik altyapı desteği ve Z Kuşağı mensubu Asu Pala’nın görsel düzenleme desteği olmasa, aşağıdaki istatistiği almamız mümkün olmazdı. Bu nedenle teşekkürü hak ediyorlar.

Bu bir yıllık sürede blogda 90 yazı yayımlandı. Her yazı 5 dijital yayın platformunda, 80 kadar Facebook grubunda yer aldı, yaklaşık 500 WhatsApp kullanıcısına ulaştı, 3253 farklı kullanıcı tarafından tıklandı ve toplam 5807 kez görüntülendi. Reklam kokulu olanları ayıklandıktan sonra geriye sadece bloga yazılan 184 yorum kaldı.

Doğru ve anlamlı okumaların dijital yayınlarda da yapılacağına olan inançla bir yıllık deneyimden sonra Hayat Sanat Edebiyat’a daha güçlü bir biçimde devam ediyoruz…

““Hayat Sanat Edebiyat” 2. Yılında” için bir yorum

  1. Çok çok teşekkür ederim. Yazı okuru o kadar azaldı ki yazdıklarımızdan yazacaklarimizdan hayal kırıklığı yaratıyor ne ise koşullar değişirse belki okuyanlar artar ümidiyle kal sağlıcakla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir